INDEKS CHANDLERA (CBI)

Indeks ten jest miarą efektu jaki średnia dzienna temperatura i wilgotność wywierają na jego komponenty: intensywność i tempo rozprzestrzeniania pożaru. Bazuje wyłącznie na warunkach pogodowych bez odniesienia do wilgotności materiału palnego. Oznacza to, że wyłącznie temperatura i wilgotność powietrza są użyte do obliczenia liczbowego indeksu zagrożenia pożarowego.
Obliczony liczbowy indeks przekłada się na odpowiedni poziom zagrożenia extremalny, bardzo wysoki, wysoki, umiarkowany lub niski.
Intensywność i tempo rozprzestrzeniania pożaru są są liniowo zależne od temperatury (wzrost temperatury wywołuje proporcjonalny wzrost indeksu), ale wykładniczo zależne od wilgotności powietrza (niewielki spadek wilgotności wywołuje znaczący wzrost indeksu).

FWICalc oblicza indeksy dzienne oraz średni 30-to dniowy indeks:

Indeks Dzienny = (0.0167 * (104.5 - (1.373 * H) + (0.54 * T)) * (124 * (-0.0142 * H )10 ) ) )
gdzie:
H = wilgotność względna powietrza (w procentach)
T = temperatura

W USA Narodowa Służba Pogodowa wylicza 30-to dniowy Indeks Chandlera (CBI) bazując na prognozowanych warunkach pogodowych dla danego miesiąca.

Indeks Miesięczny = (((110 - 1.373 * H) - (0.54 *(10.20 - T)) * (124 * (-0.0142 * H )10 ) ) )/60
where:
H = prognozowana średnia popołudniowa wilgotność względna powietrza (w procentach)
T = prognozowana średnia popołudniowa temperatura



NISKIE
< 50
UMIARKOWANE
50 - 75
WYSOKIE
75 - 90
BARDZO WYSOKIE
90 - 97.5
EXTREMALNE
97.5+



Indeks Chandlera jest ściśle związany ze sposobem rozwoju pożaru.
Poziom Zagrożenia Sposób rozwoju pożaru
Niski (L)
(Zielony)
Materiał palny nie zapala się łatwo od niewielkiego źródła ognia, jednak bardziej intensywne żródło, jak np. zapalniczka, może wywołać pożar ściółki lub spróchniałych drzew. W otwartym trawiastym terenie pożar może swobodnie wybuchnąć kilka godzin po deszczu ale pożary leśne rozprzestrzeniają się powoli, tląc się lub żarząc nieregularnie. Szansa na powstanie iskier jest niewielka.
Umiarkowany (M)
(Niebieski)
Pożary mogą wybuchać najzupełniej przypadkowo ale, z wyjątkiem pożarów od piorunów na niektórych obszarach, ich liczba jest generalnie niewielka. Pożary w otwartym trawiastym terenie będą powstawały energicznie i rozprzestrzeniały gwałtownie w wietrzne dni. W terenie zadrzewionym pożary rozprzestrzeniają się powoli lub umiarkowanie szybko. Średnio, pożar ma umiarkowaną intensywność, jednak duża koncentracja palnych materiałów może się zapłonąć niebezpiecznie. Iskry roznoszone są na niewielkie odległości. Małe prawdopodobieństwo powstania poważnych pożarów i kontrolowanie ich jest względnie łatwe.
Wysoki (H)
(Żółty)
Suche elementy i spróchniałe drewno zapalają się z łatwością, pożar może powstać z byle przyczyny. Niedogaszone ogniska łatwo przekształcają się w pożar. Na nachyleniach i w miejscach znacznej koncentracji suchych materiałów pożar może rozwijać się intensywnie. Powszechne jest roznoszenie się iskier. Pożary mogą być poważne i trudne do opanowania jeśli nie będą zduszone w zarodku.
Bardzo Wysoki (VH)
(Pomarańczowy)
Pożar powstaje z łatwością z byle przyczyny, natychmiast po zainicjowaniu ognia, rozprzestrzenia się gwałtownie a jego intensywność narasta bardzo szybko. Możliwość wybuchu nowych pożarów od iskier jest stałym zagrożeniem. W pożarach wybuchających wśród wysuszonych materiałów iskry szybko roznoszą się na duże odległości.
Extremalny (E)
(Czerwony)
Pożary wybuchają szybko,rozprzestrzeniają się bardzo gwałtownie i mają dużą intensywność. Wszystkie pożary są potencjalnie poważne. Dochodzenie do wysokiej intensywności będzie zazwyczaj szybsze i występowało; w wyniku mniejszych pożarów niż w klasie zagrożenia bardzo wysokie. Bezpośrednia walka z pożarem jest prawie niemożliwa i może być niebezpieczna z wyjątkiem momentu tuż po inicjacji pożaru.